BIM

BIM, z angielskiego Building Information Modeling, to modelowanie obiektów budowlanych, konstrukcji i infrastruktury w oparciu o informacje. Cyfrowa baza danych o obiekcie, pozwala na wgląd w wirtualny obraz inwestycji, który zawiera komplet informacji niezbędnych do wzniesienia obiektu jak i zarządzania nim po zrealizowaniu na placu budowy.

Korzyści dla projektantów:

Architekci, konstruktorzy i instalatorzy mogą tworzyć wspólne obiekty BIM. Dokonują tego dzięki współdzieleniu i synchronizacji pracy na jednym trójwymiarowym modelu, co znacząco usprawnia projektowanie skomplikowanych budynków, minimalizuje ilość "punktów zapalnych", usprawniając wydajność pracy zespołów projektowych. Wczesna koordynacja wielobranżowa, przeprowadzanie analiz oraz  automatyczne wykrywanie kolizji umożliwia dostarczenie lepszej jakości dokumentacji technicznej. Określenie funkcji oraz geolokalizacji pomaga w integracji plików oraz późniejszym przeprowadzeniu symulacji. Zaawansowane opcje wariantowania projektu dodatkowo pozwalają na większą swobodę kreowania przyszłej inwestycji.

Projektanci z całego świata, osiągają wyżej wymienione  cele z pomocą produktów i usług  od firmy Autodesk, do których zaliczają się między innymi:

Autodesk BIM Collaborte Pro
Autodesk BIM Collaborte
Autodesk Revit
Autodesk Civil 3D
Autodesk Navisworks
Autodesk Dynamo

Korzyści dla generalnych wykonawców:

Technologia BIM pomaga kontrolować przebieg i koszty inwestycji oraz umożliwia etapowanie inwestycji. Praca w trójwymiarowym środowisku dostarcza informacji, które pozwalają uniknąć kosztownych modyfikacji wynikających ze zbyt późno wykrytych błędów projektowych. Wykorzystywanie technologii BIM ułatwia prefabrykowanie i dokładne przedmiarowanie elementów projektu, co z kolei jest niezbędne na etapie wystawiania ofert przetargowych oraz przygotowywania budowy.

Korzyści dla Inwestorów:

Inwestorzy są grupą odbiorców, która najbardziej korzysta z zastosowania rozwiązań BIM. Nowa technologia pozwala sporządzić warianty projektu i analizy, które mogą okazać się pomocne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto zwrócić uwagę na to, że rozwiązania Autodesk pozwalają zasymulować przybliżone koszty budowy i koszty utrzymania obiektu. Dodatkowo posiadanie modelu realizacyjnego wykonanego w BIM’ie daje swobodę zarządzania obiektem po zakończonej budowie.

Model stworzony dzięki technologii BIM to nie tylko dokumentacja techniczna. Taki model umożliwia przeprowadzenie zaawansowanych analiz już na wczesnym etapie projektowania.

 

Do popularnych analiz wykonywanych w środowisku BIM należą:

  • Analiza obciążeń konstrukcyjnych i warunków brzegowych
  • Analiza nasłonecznienia/oświetlenia
  • Analiza energetyczna
  • Analiza spadku ciśnień w kanałach
  • Analiza przepływu powietrza w budynku
  • Analiza kolizji
  • Obciążenia ogrzewania i chłodzenia

 


PARTNERZY
Copyright © CADVISION 2023 | Wszelkie prawa zastrzeżone
Script logo
Skontaktuj się z nami
668 244 518